External Competition award

External Competition award

  • 04/10/2023

    AI Challenge - Weather Forecasting Competition

    Prize/Award:

    Second Runner-up

    Chan Yu Shing

    Lau Chun Lok

    Chan Katy

    Name of Organizer: Microsoft HK and Hong Kong Observatory, co-organised with Faculty of Engineering, The University of Hong Kong

    For more information: https://www.edcity.hk/coding/en/WeatherForecasting

  • 29/09/2023

    All Hong Kong Inter-Secondary Schools Life Saving Competition 2023-24

    Prize/Award:

    2nd Runner-up of Boys Senior Line Throw
    Young Wing Fung
    Wong Chi Sum
    Name of Organizer: The Hong Kong Schools Sports Federation

  • 22/09/2023

    Yau Tsim Mong Teens Basketball Programme 2023 Invitation Tournament

    Prize/Award:

    Girls Group Champion
    Cheung Mung Ping
    Sze Hoi Tung
    Wong Chee Yeung
    Name of Organizer: Yau Tsim Mong Home Affairs Department, Hong Kong Playground Association, Mong Kong District Cultural Recreational & Sports Association

  • 03/09/2023

    Wan Chai District Age Group Badminton Competition

    Prize/Award:

    Girls Double (FL group) 1st Runner-up
    Chan Wai Ka
    Ng Ho Kiu

    Name of Organizer: LCSD

  • 28/08/2023

    The Greater Bay Area STEM Excellence Award 2023 (HKSAR)

    Prize/Award:

    Merit
    Ng Wing Hei
    Li Mei Yi
    Ngai Lok Yin
    Tang Yee Kwan
    Name of Organizer: Hong Kong New Emerging Technology Education Association & Innovation and Technology Commission
    For more information: https://hknetea.org/results-2023sea/

  • 27/08/2023

    Kowloon City Basketball Cup 2023

    Prize/Award:

    Girls U19 1st Runner-up
    Leung Wai Ting
    Tong Yuk Yi
    Chan Hoi Yiu
    Mo Ka Wing
    Name of Organizer: KCYA

  • 27/08/2023

    Kowloon City Basketball Cup 2023

    Prize/Award:

    Boys U19 2nd Runner-up
    Chan Cho Hin
    So Ching Ho
    Wong Pak Long
    Chang Yau Shing
    Name of Organizer: KCYA

  • 27/08/2023

    Kowloon City Basketball Cup 2023

    Prize/Award:

    Boys 1on1 Basketball Competition

    1st Runner-up

    Chang Yau Shing

    2nd Runner-up

    Chan Cho Hin

    Name of Organizer: KCYA

  • 20/08/2023

    Yuen Long District Volleyball Competition 2023

    Prize/Award:

    Girls Group 3rd Runner-up
    Wong Kai Yam
    Yip Tsz
    Tse Yan Tung
    Ho Lok Yan
    Lau Tsz Yung
    Yuen Nga Mei
    Li Ka Ki
    Tse Ching Man
    Lu Mei Wing
    Lui Ching Yi Bernice
    Cheung Hoi Ning Clarice
    Name of Organizer: HKVBA&LCSD

  • 13/08/2023

    Outreach Coaching Program - Volleyball Competition 2023

    Prize/Award:

    Boys Group
    1st Runner-up
    Ng Yu Sing
    Wong Kwan Ho
    Cheng Wai Nok
    Ng Kuen
    Lai Paak Nam Kurt
    Tse Ka Lam
    Ho Tsz Chun
    Mak Sze Ming
    Sin Chun Ip
    Li Wenjie
    Lo Ting Hin
    Zhan Chi Ching
    Name of Organizer: HKVBA&LCSD

Page: