External Competition award

External Competition award

  • 23/06/2023

    5G STEM AI Water Filter Design Competition

    Prize/Award:

    Merit

    CHEUNG YU SEN

    NG HO KIU

    LAI YAU CHING

    LAM OI LAM

      

    Name of Organizier: Hong Kong Quality Educaiton Promotion Association

    For more information: https://hknetea.org/results-water-filter-2023/

     

  • 20/06/2023

    "Relishing Creativeness in the Hong Kong Palace Museum" Music Composition Competition

    Prize/Award:

    Outstanding Award- Bronze Prize
    Chak Hei Man Hailey
    Fung Yuen Yu
    Cheung Cheuk Yin

    Name Of Organizer:Education Bureau

  • 20/06/2023

    CCC Inter-School Baskteball 3 On 3 Competition (Boys)

    Prize/Award:

    Merit
    Chen Qi Da
    Chang Yau Shing
    Chan Cho Hin
    Lau Chi Yuen
    So Ching Ho

    Name of Organizer:Hong Kong Council of the Church of Christ in China

  • 20/06/2023

    10th Hong Kong Youth Music Competition Piano Solo Grade 7

    Prize/Award:

    Gold Medal
    Ho Yuen Yi

    Name of Organizer:HONG KONG MUSICAL ART DEVELOPMENT CENTRE

  • 20/06/2023

    9th Hong Kong Youth Piano Competition Piano Solo Grade 6

    Prize/Award:

    Distinction
    Ho Yuen Yi

    Name of Organizer:Hong Kong Classical Music Promotion Centre

  • 20/06/2023

    9th Hong Kong Youth Piano Competition Piano Duet

    Prize/Award:

    Distinction
    Ho Yuen Yi
    Chow Hiu Ching Olivia

    Name of Organizer:Hong Kong Classical Music Promotion Centre

  • 20/06/2023

    75th Hong Kong Schools Music Festival Competition

    Prize/Award:

    Bronze Award
    Ho Cheuk Lam
    Mok Tik Lun
    Li Ji Yan Bryan
    Poon Si Yu Jonathan

    Silver Award
    Choi Ming Hei
    Ho Cheuk Lam
    Ng Wing Hei
    Liu Viola
    Hong Bem Som
    Ho Yuen Yi
    Ho Yuen Yi
    Chow Hiu Ching Olivia
    Cheung Nok Hei
    Lin Kam To
    Chak Hei Man Hailey

    Gold Award First Runner-up
    Au Tsz Kwan

    Name of Organizer:Hong Kong Schools Music and Speech Association

  • 19/06/2023

    2023 MathConceptition

    Prize/Award:

    Individual Bronze Award
    Choi Chun Hong
    Tang Yee Kwan
    Cheng Ka Ho
    Mak Chun Ming

    Individual Silver Award
    Lau Chun Lok
    Shi Kwan Ming
    Koo Kong Kuen

    S2 Inter-school Group Merit
    Lau Chun Lok
    Shi Kwan Ming
    Tang Yee Kwan

    Name of Organizer:Math Concept Education

  • 27/05/2023

    Indoor Rowing Age Group Challenge

    Prize/Award:

    Boys 500m Indoor Rowing Time Trial (U17) 1st Runner-up
    Wu Ka Kit
    Name of Organizer: Hong Kong, China Rowing Association

  • 20/05/2023

    CCC Inter-School Baskteball 3 On 3 Competition (Girls)

    Prize/Award:

    GIRLS THIRD RUNNER-UP
    Mo Ka Wing
    Yeung Nga Ching Alice
    Leung Wai Ting
    He Hei Yu
    Sze Hoi Tung

    Name of Organizer:THE HONG KONG COUNCIL OF THE CHURCH OF CHRIST IN CHINA

Page: