Awards

  • 01/08/2023

    Mathematical Modelling Competition for Secondary Students (MMCSS) 2023

    Prize/Award:

    Outstanding Award
    He Wing Chiu
    Li Hung Kit
    Sun Yuen Ho

    Name of Organizer: The Education Bureau & The Education University of Hong Kong

  • 21/07/2023

    HKFYG&HKJC Youth Team Sports Leagues 3on3 Basketball Competition

    Prize/Award:

    Boys Group 3rd Runner-up
    Chan Cho Hin
    Tung Kwun Fung
    Lau Chi Yuen
    Wong Pak Long
    Chang Yau Shing
    Name of Organizer: The Hong Kong Federation of Youth Groups

  • 16/07/2023

    HKFYG&HKJC Youth Team Sports Leagues 3on3 Basketball Competition

    Prize/Award:

    Girls Group Champion
    He Hei Yu
    Tong Yuk Yi
    Chan Hoi Yiu
    Wong Chee Yeung
    Mo Ka Wing
    Name of Organizer: The Hong Kong Federation of Youth Groups

  • 15/07/2023

    ICG Indoor Cycling School Challenge Hong Kong 2023

    Prize/Award:

    Team Race - Girls 1st Runner-up
    Zhong Yanlan
    Ng Ho Kiu
    Ng Wing Hei
    Cheung Pui Chi
    Name of Organizer: Life Fitness Asia Pacific Limited

  • 15/07/2023

    ICG Indoor Cycling School Challenge Hong Kong 2023

    Prize/Award:

    Individual Race - Girls 1st Runner-up
    Ng Ho Kiu
    Name of Organizer: Life Fitness Asia Pacific Limited

  • 09/07/2023

    King Of Sudoku Battle (Hong Kong) 2023

    Prize/Award:

    Bronze Award
    Li Ji Yan Bryan
    Lin Mervin
    Merit
    Wong Yin Chun
    Name of Organizer: Olympiad Champion Education Centre

  • 08/07/2023

    Inter-Secondary Schools Indoor Triathlon Championships

    Prize/Award:

    Boys A Grade SkiErg 1st Runner-up
    Wu Ka Kit

    Boys A Grade RowErg Champion
    Wu Ka Kit

    Girls A Grade BikeErg 1st Runner-up
    Zhong Yanlan

    Girls A Grade SkiErg 1st Runner-up
    Chan Ching Lam

    Girls A Grade SkiErg 2nd Runner-up
    Wong Chee Yeung

    Girls A Grade RowErg 2nd Runner-up
    Zhong Yanlan

    Girls A Grade RowErg 1st Runner-up
    Chan Ching Lam

    Girls B Grade BikeErg 2nd Runner-up
    He Hei Yu

    Girls B Grade SkiErg 3rd Runner-up
    He Hei Yu

    Girls B Grade RowErg 1st Runner-up
    Sze Hoi Tung

    Boys C Grade SkiErg 3rd Runner-up
    Chu Ho Hei Nickson

    Girls C Grade BikeErg 2nd Runner-up
    Ng Wing Hei

    Girls C Grade SkiErg 1st Runner-up
    Ng Wing Hei

    Girls C Grade SkiErg 2nd Runner-up
    Yeung Pui Lam

    Girls C Grade RowErg 3rd Runner-up
    Yeung Pui Lam

    Boys B Grade Ergathlon 3rd Runner-up
    Wong Kwan Ho

    Girls A Grade Ergathlon 1st Runner-up
    Zhong Yanlan

    Girls A Grade Ergathlon 3rd Runner-up
    Chan Ching Lam

    Girls B Grade Ergathlon 3rd Runner-up
    He Hei Yu

    Girls C Grade Ergathlon 3rd Runner-up
    Ng Wing Hei

    Boys A Grade Ergathlon(Team) 2nd Runner-up
    Huang Yaohua
    Wu Ka Kit
    Chen Qi Da

    Boys B Grade Ergathlon(Team) 2nd Runner-up
    Liao Youxin
    Chan Tsz Kin
    Wong Kwan Ho

    Boys C Grade Ergathlon(Team) 2nd Runner-up
    Chan Sai Hin
    Chan Yik Sin
    Chu Ho Hei Nickson

    Girls A Grade Ergathlon(Team) 1st Runner-up
    Zhong Yanlan
    Chan Ching Lam
    Wong Chee Yeung

    Girls B Grade Ergathlon(Team) 2nd Runner-up
    He Hei Yu
    Sze Hoi Tung
    Leung Wai Ting

    Girls C Grade Ergathlon(Team) Champion
    Ng Wing Hei
    Yeung Pui Lam
    Guan Wing Yin Sandy

    Boys Overall Champion

    Girls Overall Champion

    Name of Organizer:Rowsport Asia Limited

  • 03/07/2023

    Inter-school Green Fashion Show 2023

    Prize/Award:

    1st Runner-up
    Chow Hiu Ching Olivia
    Ng Kam Tong
    Yung Tsz Mei
    Ng Wai Mei
    Poon Po Yi

    Name of Organizer:Sing Yin Secondary School

  • 02/07/2023

    Yau Tsim Mong District Football Competition 2023 (Secondary School Section)

    Prize/Award:

    2nd Runner-up
    Leung Wai Yu
    Chong Ming Fung
    Pun Ho
    Choi Tsz Long
    Huang Man Chun
    Ng Kam Ho
    Li Chun Ho
    Tam Pok Fong
    Yu Tsz Hong
    Huang Shaoxuan
    Huang Zixuan
    Ng Pak Yin

    Name of Organizer:Mongkok District Cultural, Recreational and Sports Association

  • 26/06/2023

    Joint CCC Schools Number-making Game 2024

    Prize/Award:

    1st Class Award
    Mak Chun Ming
    Wang Nga Hin
    Lin Mervin

    Best Performance Award
    Lin Mervin

    Name of Organizer:Association of Principals of Secondary Schools, The Hong Kong Council of the Church of Christ in China

Page: