Awards 2020-2021

  • 24/07/2021

    2021 Fun Science Competition - Through the Channel Down the Generals II (Senior Form)

    Prize/Award:

    Motorised Category Third Class Award

    KAM CHI HIM

    CHAN PAK SHING

     

    Name of Organization: Hong Kong Science Museum

  • 24/07/2021

    2021 Fun Science Completion - Through the Gate Down the Generals II (Junior Form)

    Prize/Award:

    Motorised Category Third Class Award

    LI HUNG KIT

    SIU YAT HEI

     

    Name of Organization: Hong Kong Science Museum

  • 05/07/2021

    Rev. Peter Wong Memorial Scholarship 

    Prize/Award:

    Rev. Peter Wong Memorial Scholarship 

    KWOK BO YEE

     

    Name of Organization: The Church of Christ In China The Hong Kong Council 

  • 03/07/2021

    2021 CCC Interschool Badminton Competition

    Prize/Award:

    Girls’ Singles 1st Runner up

    LAM HIU NAM

    Organizer: Association of Principals of Secondary Schools, the Hong Kong Council of CCC

  • 29/06/2021

    Yau Tsim Mong District Prominently Improved Student Award 2020-2021

    Prize/Award:

    Yau Tsim Mong District Prominently Improved Student Award 2020-2021 

    Junior Form

    ZHENG TSZ YOU

    CHONG MING FUNG

    LEUNG KA YU

    LIU PUI LAM

    TAM KA LOK CARLOS

    LEE PAK HEI

    ZHANG HO YIN

    CHAN WAI KA

    LU MEI WING

    TSANG TSZ TO

    LI KA KI

    LEUNG WING LOK

    HE WING CHIU

     

    主辦機構:Yau Tsim Mong District School Liaison Committee

  • 29/06/2021

    Yau Tsim Mong District Prominently Improved Student Award 2020-2021

    Prize/Award:

    Yau Tsim Mong District Prominently Improved Student Award 2020-2021

    Senior Form

    CHAN CHING LAM

    CHAN CHO HIN

    REN XIAOTONG

    WAN CHEUK TUNG

    WONG KAI YAM

    CHAN WAN SZE

    CHAN CHUN MAN

    TONG YUK TING

    ZHU SHENGWEN

    CHEUNG KING CHUN

    KWAN YIU WA

    KONG OI LAM

    KONG SIU TUNG

    CHAN LAP FUNG

     

    Name of Organization: Yau Tsim Mong District School Liaison Committee

  • 15/06/2021

    Yau Tsim Mong District Outstanding Student Award  

    Prize/Award:

    Yau Tsim Mong District Outstanding Student Award  

    CHEN QIUMAN

    LI HUNG KIT

     

    Name of Organization: Yau Tsim Mong District School Liaison Committee

  • 01/06/2021

    4 a-side Football Challenge Cup

    Prize/Award:

    U13 Boys First Runner up

    SU WAI HAANG

    LEE HEI YEUNG

    LI SHING HEI

    KONG KA YIU

    LEUNG WAI YU

  • 31/05/2021

    Applied Learning Scholarship 2019-2020

    Prize/Award:

    Applied Learning Scholarship 2019-2020

    CHANG CHIH NENG

    Name of Organization: Law’s Charitable Foundation and EDB

  • 23/01/2021

    The Sixth Outstanding Student Leaders Selection

    Prize/Award:

    Outstanding Student Leader

    YU YING QI WING

     

    Name of Organization: The Arete

Page: