Awards 2022-2023

  • 28/08/2023

    The Greater Bay Area STEM Excellence Award 2023 (HKSAR)

    Prize/Award:

    Merit
    Ng Wing Hei
    Li Mei Yi
    Ngai Lok Yin
    Tang Yee Kwan
    Name of Organizer: Hong Kong New Emerging Technology Education Association & Innovation and Technology Commission
    For more information: https://hknetea.org/results-2023sea/

  • 27/08/2023

    Kowloon City Basketball Cup 2023

    Prize/Award:

    Girls U19 1st Runner-up
    Leung Wai Ting
    Tong Yuk Yi
    Chan Hoi Yiu
    Mo Ka Wing
    Name of Organizer: KCYA

  • 27/08/2023

    Kowloon City Basketball Cup 2023

    Prize/Award:

    Boys U19 2nd Runner-up
    Chan Cho Hin
    So Ching Ho
    Wong Pak Long
    Chang Yau Shing
    Name of Organizer: KCYA

  • 27/08/2023

    Kowloon City Basketball Cup 2023

    Prize/Award:

    Boys 1on1 Basketball Competition

    1st Runner-up

    Chang Yau Shing

    2nd Runner-up

    Chan Cho Hin

    Name of Organizer: KCYA

  • 20/08/2023

    Yuen Long District Volleyball Competition 2023

    Prize/Award:

    Girls Group 3rd Runner-up
    Wong Kai Yam
    Yip Tsz
    Tse Yan Tung
    Ho Lok Yan
    Lau Tsz Yung
    Yuen Nga Mei
    Li Ka Ki
    Tse Ching Man
    Lu Mei Wing
    Lui Ching Yi Bernice
    Cheung Hoi Ning Clarice
    Name of Organizer: HKVBA&LCSD

  • 13/08/2023

    Outreach Coaching Program - Volleyball Competition 2023

    Prize/Award:

    Boys Group
    1st Runner-up
    Ng Yu Sing
    Wong Kwan Ho
    Cheng Wai Nok
    Ng Kuen
    Lai Paak Nam Kurt
    Tse Ka Lam
    Ho Tsz Chun
    Mak Sze Ming
    Sin Chun Ip
    Li Wenjie
    Lo Ting Hin
    Zhan Chi Ching
    Name of Organizer: HKVBA&LCSD

  • 01/08/2023

    Mathematical Modelling Competition for Secondary Students (MMCSS) 2023

    Prize/Award:

    Outstanding Award
    He Wing Chiu
    Li Hung Kit
    Sun Yuen Ho

    Name of Organizer: The Education Bureau & The Education University of Hong Kong

  • 21/07/2023

    HKFYG&HKJC Youth Team Sports Leagues 3on3 Basketball Competition

    Prize/Award:

    Boys Group 3rd Runner-up
    Chan Cho Hin
    Tung Kwun Fung
    Lau Chi Yuen
    Wong Pak Long
    Chang Yau Shing
    Name of Organizer: The Hong Kong Federation of Youth Groups

  • 16/07/2023

    HKFYG&HKJC Youth Team Sports Leagues 3on3 Basketball Competition

    Prize/Award:

    Girls Group Champion
    He Hei Yu
    Tong Yuk Yi
    Chan Hoi Yiu
    Wong Chee Yeung
    Mo Ka Wing
    Name of Organizer: The Hong Kong Federation of Youth Groups

  • 15/07/2023

    ICG Indoor Cycling School Challenge Hong Kong 2023

    Prize/Award:

    Team Race - Girls 1st Runner-up
    Zhong Yanlan
    Ng Ho Kiu
    Ng Wing Hei
    Cheung Pui Chi
    Name of Organizer: Life Fitness Asia Pacific Limited